Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Kiindulópontok a VMDK választási elõkészületeihez. A VMDK Tanácsának dokumentuma, 1990. X. 13.

 

A VMDK nemzeti alapon szervezõdõ politikai érdekszervezet. Ez a jelenleg érvényesülõ hatalmi befolyás értelmében a hírközlõ eszközökben már magában is negatívumnak minõsül. Fontosabb azonban, hogy a választásokon a VMDK csakis a magyar szavazatokra számíthat. Ez elválasztja s egyben objektíve szembeállítja a pártokkal, hiszen azok is számítanak a magyar szavazatokra. Most, amikor a nemzeti pártok homogenizálóan lépnek fel, a magyar választók viszonylag könnyen megkülönböztetik majd ezeket a pártokat, ami természetesen kizárja õket a versenytársak közül. Az igazi veszélyt a demokratikus vagy kevésbé demokratikus pártok magyar jelöltjei jelentik. A többpárti játékszabályokat nem ismeri vagy nem eléggé ismeri a magyar választópolgár. Tévedésbõl is szavazhat tehát a másik párt jelöltjére, ha az magyar. Várható, hogy az egész választási kampány során a VMDK-ra nagy propaganda-nyomás nehezedik, de ez a választási kilátásokat inkább erõsíti, mintsem csökkenti.

Ebbõl következik, hogy a VMDK jelöltjeit mint a magyarság leendõ képviselõit mutatjuk be, akik nem gazdasági, szociális, vagy más ígéretekkel kell, hogy a többi közül kiváljanak, hanem azzal, hogy a kisebbség kollektív jogaiért szállnak síkra, a személyi elven alapuló kisebbségi önkormányzatért, a magyar iskolákért, óvodákért, a nemzeti azonosságtudat erõsítéséért.

 

1. A választási tevékenység résztvevõi

 

a.) A VMDK: érdekszervezetként megállapítja a jelöltek általános programját és dönt a jelölésrõl. Megszervezi és támogatja a jelöltek választási hadjáratát. Szervezetei egy közös megállapodás alapján lebonyolítják az esetleges koalíciós tárgyalásokat más pártokkal. Szükség esetén megteszi a lépéseket a szervezet jelöltjei ellen folytatott támadások ellensúlyozására. A VMDK elnöksége felel a választási kampány sikeres lebonyolításáért, s megadja a szükséges segítséget és útbaigazítást a helyi illetve a körzeti szervezeteknek. Kategorizálja a választási kerületeket és megállapítja a rájuk vonatkozó kampányvezetési irányelveket. Meghallgatja a VMDK jelöltjeinek nyilatkozatait.

b.) A jelöltek: VMDK-jelölt csak a VMDK tagja lehet. A jelölés elfogadásakor a VMDK elnöksége elõtt nyilatkoznia kell politikai állásfoglalásáról és a célokról, amelyeket mint képviselõ szem elõtt tart majd a munkájában. A jelölt, amennyiben ennek szükségét érzi, megtervezheti a választási kampány rá vonatkozó részét. Ha ezt nem teszi meg, nyilatkoznia kell, elfogadja-e a Választási és Propaganda Bizottság által a számára összeállított kampánytervet.

c.) A választópolgárok: a VMDK tagsága és szimpatizánsai sokat tehetnek a választótestület egészének irányításáért, útbaigazításáért. Az egész vajdasági magyarságnak tudnia kell, hogy többé senkitõl nem kap semmit ingyen, s jogai csak akkor lesznek teljesek, ha kész arra, hogy azokat a demokratikus politikai harc minden eszközét megragadva kiharcolja magának. Súlyunk a többség szemében attól függ majd, milyen mértékben tudjuk felmutatni és érvényesíteni közös akaratunkat. Ne adjunk aláírást a jelöltállításra senkinek, amíg a VMDK jelöltjének lehetõvé nem tettük a színrelépést. A VMDK a választóinak csak az igazat mondhatja. A vajdasági magyarság egészét támogathatja a választópolgár azzal is, ha a VMDK felszólítására a választásokon a VMDK által megnevezett másnemzetiségû jelöltre adja le szavazatát. A választások a magyarság öntudatraébredésének és kollektív tevékenységének lesznek a próbaköve. Ne hagyják magukat a polgárok félrevezetni, még kevésbé megfélemlíteni, jelentsék a VMDK választási bizottságának, ha szavazáskor valami manipulációt észlelnek: ha megsértik a szavazás titkosságát, ha hatni akarnak a szavazókra stb. Viseljük gondját egymásnak, s már a szavazás napja elõtt figyelmeztessünk a megjelenés fontosságára. Folytassunk magunk között fölvilágosító munkát, nehogy véletlenül ismerethiány miatt kapjon valamelyik VMDK-jelölt kevesebb szavazatot. Segítsük ki egymást, hogy halaszthatatlan tennivalóink ne akadályozzanak meg bennünket szavazatunk leadásában: minden szavazat számít, s az adott esetben döntõ is lehet.

d.) A VMDK Választási- és Propaganda-bizottsága: megtervezi, megszervezi és lebonyolítja a választási kampányt, ügyel a választási törvény tiszteletben tartására. Közvetlen felettes szerve a VMDK elnöksége.

e.) A VMDK választási aktívái: minden választási körzetben futár- vagy telefonkapcsolatot tartanak fenn a szavazóhelyiségek és a választási bizottság között. Elkérik a szavazatszedõ bizottságok nyilvántartását és figyelmeztetik azokat, akik még nem szavaztak, természetesen anélkül, hogy bármilyen propagandát fejtenének ki irányukban. Ha erre nem lesz szükség, akkor is az ismeretségi körükben propagandát fejtenek ki a megjelenés érdekében.

f.) Szövetségesek és koalíciós partnerek: a VMDK a többi kisebbség érdekszervezetét természetes szövetségesének tekinti és megad számukra minden tõle telhetõ segítséget. Az együttmûködés részleteit az Elnökség véglegesíti és hajtja végre. A demokratikus pártokkal való együttmûködést a VMDK Elnöksége hitelesíti, s a helyi szervezetek részvételével és támogatásával valósítja meg.

A VMDK jelöltjeinek kárára nem lehet egyezséget kötni. A jelöltek által emelt kifogások ügyében a VMDK Elnöksége dönt. Az együttmûködés módja: tapasztalatcsere, anyagi és technikai segítség, a szavazótestület irányítása más párt jelöltjeinek irányába, választási szövetség (koalíció).

Az együttmûködés megszakításáról az Elnökség dönt.

 

2. Választási körzetek

 

A választási törvény a többségi elvet alkalmazza, ami a kis szervezeteknek, mint amilyen köztársasági méretekben a VMDK is, nem felel meg. Nagyon sok az elvesztett szavazat, mivel a magyarság nem él tömbben.

A választási esélyek szempontjából a választási körzetek három kategóriába sorolhatók:

I. kategória: a magyarok a lakosság több mint 40 százalékát képezik. Ezekben a körzetekben mindenképpen VMDK-jelöltet kell állítani, és ha lehet, meg kell szerezni más demokratikus pártok támogatását is. Ezt a támogatást a II. kategóriában tett engedményekkel lehet ellensúlyozni. Az itt megjelenõ magyar ellenjelöltek állítása indoklás lehet az együttmûködés felmondására bármelyik párttal. Ennek a kategóriának a támogatása a VMDK szempontjából elsõrangú fontosságú, tehát ezeknek a jelölteknek minden anyagi segítséget meg kell adni a sikeres kampányhoz.

E kategóriába a következõ választási körzetek tartoznak:

178. Kanizsa

179. Zenta - Ada

172. Topolya II (város)

171. Topolya I - Kishegyes

163. Szabadka III (kelet)

192. Becse

164. Szabadka IV (észak)

180. Törökkanizsa - Csóka

162. Szabadka II (dél)

 

II. kategória: a magyarok a lakosság 20-40 százalékát képezik. Ezekben a kerületekben is mindenütt jelölteket kell állítani, s fel kell hívni a magyarokat, hogy a választások elsõ fordulójában fegyelmezetten minél nagyobb számban jelenjenek meg a szavazáson. Ezzel ugyanis eredményt lehet elérni annak ellenére, hogy a magyar szavazók kisebbségben vannak. Meg kell tenni mindent, hogy az ott lakó más nemzetiségûek közül is támogassák a magyar jelölteket.

E kategóriába a következõ választási körzetek tartoznak:

183. Temerin - Szenttamás

161. Szabadka I (kelet)

197. Zrenjanin II

166. Zombor II (nyugat)

186. Újvidék III

167. Zombor III (kelet)

195. Törökbecse

212. Begaszentgyörgy - Magyarcsernye

194. Kikinda II

168. Apatin

193. Kikinda I

 

III. kategória: a magyarok a lakosság kevesebb mint 20 százalékát képezik. A szavazás elsõ fordulójában itt is állítunk jelöltet és felhívjuk a magyarságot, hogy szavazzon a VMDK jelöltjeire. A szavazás második fordulójára vonatkozólag már lehet alkuba bocsátkozni. A cél az, hogy a szavazók bizonyos jelölt támogatását biztosíthassák, ha a VMDK erre õket felszólítja.

Ebbe a kategóriába tartozik a többi 36 vajdasági választási körzet.

 

A választási kampány során történõ egyezkedés rendezõelve, hogy minél több magyar kerülhessen be a képviselõházba. Más megoldások esetén külön indoklás szükséges (Szabadkán a horvát-magyar megegyezés).

 

3. A választások pénzelése

 

Pénzforrások: a VMDK eszközei, külön adományok, az együttmûködési hírverés érdekében a más pártoktól begyûjtött pénz, vendégmunkások adományai, stb.

A felhasználás módja: elsõbbséget élveznek az elsõ, majd a második kategória jelöltjei. A költségek tervét az Elnökség fogadja el.

 

4. Választási propaganda

 

a.) A VMDK Hírmondó teljes egészében a kampány szolgálatában áll. Szerkesztõsége egyben vállalja, hogy tájékoztatja a többi hírközlõ eszközt is.

b.) A VMDK Évkönyvének terjesztése. A VMDK falinaptárát még november végén elkezdeni terjeszteni. Évkönyvet, falinaptárt a Rádió éjszakai mûsorában kisorsolni.

c.) Biztosítani, hogy a Program teljes szövegéhez minden érdeklõdõ hozzájuthasson

d.) Plakátot, röpcédulát nyomtatni a programcélokkal magyar, szerb, román, szlovák, ruszin nyelven. Biztosítani a plakátok állandó jelenlétét. Levonóképek gyerekeknek.

e.) Fizetett hirdetések a Magyar Szóban, 7 Napban, Újvidéki Televízióban, Újvidéki Rádióban (EPP szerbül is).

f.) Jelszavak, slogan-ek megfogalmazása. Mindenütt legyen jelen a VMDK szimbóluma. A VMDK-t jellemzõ zenei motívum.

g.) Gyûlések szervezése:

- tagtoborzással egybekötött programismertetõ;

- jelöltbemutató gyûlés. A jelöltet egy-egy ismert író, színész, humorista mutassa be. Karikaturista a helyszínen megrajzolja. A jelölt mellett mindig legyen szaktanácsadó a VMDK programjának és a politikai rendszernek a kérdéseiben.

- kávéház. Azonos helyen és idõben a jelöltek válaszolnak az érdeklõdõk kérdéseire.

h.) A VMDK jelképe közhasználati tárgyakon: zsebnaptár, levelezõlapok, könyvjelzõ, golyóstoll.

i.) Kabala

j.) Magnókazetta a VMDK-ról, zenével. Eljuttatni a vakok egyesületébe is.

k.) Video-kazetta a vajdasági magyarságról és a VMDK-ról.